Cromo czy aluminium?

Ten temat poruszałem już wcześniej - przy wyborze ramy. Teraz jednak postaram się omówić go dogłębnie, ze wszystkimi szczegółami.

Na chwilę obecną na rynku ram dominują wyroby ze stopów aluminium. Istnieje bardzo dużo różnych stopów charakteryzujących się danymi cechami. Największą zaletą aluminium jest to, że jest trzykrotnie lżejsze od stali o tej samej objętości. Ale stopy spełniające rygory spawania, zdecydowanie ustępują stali parametrami wytrzymałościowymi (jest ona niemal dwukrotnie gorsza). Aluminium charakteryzuje się bardzo wysoką sztywnością, przez co rama podatna jest na pęknięcia. Poważną wadą jest również krótka żywotność tego materiału. Najpóżniej po 5 latach taką ramę trzeba będzie wymienić (jeśli nie pęknie wcześniej). Aluminum ma lepszy stosunek wagi do wytrzymałości niż stal, lecz jest to pojęcie względne. Sam stosunek nie zastąpi przecież rzeczywistych parametrów.
Poza tym ramy aluminiowe z górnej półki kosztują nawet po kilka tysięcy złotych.

Obecnie ramy stalowe cromo powracają w wielkim stylu. Cromo choć sporo cięższe od aluminium, jest od niego klkakrotnie wtrzymalsze (zależy od rodzaju stopu). Jednak nie sam materiał i jego właściwości fizczno-chemiczne świadczą o parametrach ramy. Niezmiernie ważnym elementem jest obróbka i wykończenie materiału. Nowoczesne technologie pozwalają na cieniowanie - rury ramy są cieńsze w miejscach mniej narażonych na pęknięcie a dodatkowo pogrubiane w miejscach newralgicznych (przy spawach). Zabiegi takie nie tylko sprawiają że rama jest lżejsza, ale też dużo bardziej wytrzymała. Ramy cromo o w miare przyzwoitych cenach ważą od 2kg do 3kg.

Tak więc podsumowując, ramy wykonane ze stali cromo są już niewiele cięższe od aluminiowych przy kilkukrotnie więszkej wytrzymałości. Poza tym stal ma znacznie dłuższą żywotność a i ze spawaniem nie ma żadnych problemów.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże wam zdecydować, jaki materiał wybrać.

0 komentarze for this post


Clicky Web Analytics